Корисний антидепресант?

Для багатьох пакетик насіння – чи не найкращий антидепресант. Без них і фільм зовсім не цікавий, і розмова не клеїться, і час очікування тягнеться набагато повільніше. Іноді їх гризуть так самозабутньо, що геть-чисто забувають про почуття міри і про бурхливі калорійності продукту. А між тим питання, чи можна поправитися від насіння, аж ніяк не пусте: всенародно улюблене на Русі заспокійливе дійсно може стати однією з причин такого ж всенародної проблеми надлишкової ваги.

Придатних в їжу людині насіння у природі чимало. Приміром, кунжутне або лляні не менш приємні на смак і не менш корисні для здоров'я, ніж традиційні соняшникове і гарбузове. Та все ж перевагу найчастіше віддається другим – насамперед тому, що вони укладені в шкірку, їх потрібно лузати, а цей неквапливий процес надає благотворний психотерапевтичний ефект.

Чим примітні насіння соняшника?

По своїй суті будь-насінина – це зародок майбутньої рослини.

Саме тому ізобільна матінка-природа постаралася укласти насіння соняшника все саме корисне і цінне:

 • вітамін А зміцнює зір;
 • вітаміни групи В;
 • вітамін D підвищує захисні властивості шкіри;
 • вітамін Е, один із найпотужніших антиоксидантів, бореться зі старінням організму, підтримує серцево-судинну систему, виводить з організму вільні радикали, запобігає зростання ракових пухлин;
 • насіння соняшнику на чверть складаються з рослинного білка, який переважно складають незамінні амінокислоти. Приміром, метіонін, який бере участь в обміні жирів, нормалізує рівень холестерину в крові;
 • також вони відрізняються високим вмістом рослинної олії: 57,4% від загальної маси. Чисте, натуральне, які не пройшли термічної обробки, воно служить відмінним джерелом найцінніших жирів;
 • користь для серцево-судинної системи ще й у високому вмісті калію і особливо магнію: його в насінні в 6 разів більше, ніж у хлібі з житнього борошна – загальновизнаному джерелі цього елемента.

І все ж при багатьох незаперечних достоїнствах насіння соняшнику не варто забувати: 100 г їх містять 520 ккал! Приблизно стільки ж їх у двох порціях відвареного рису, плитці шоколаду, 300 г обсмаженого м'яса, 200 г хліба.

Саме тому дієтологи рекомендують не перевищувати денну норму в 30-40 р. Інакше безперервне лущення вийде боком, причому в самому що не є прямому сенсі.

У чому користь гарбузового насіння?

Хоч вони і не так популярні, як соняшникові, і все ж у гарбузовому насінні укладено не менше, а за свідченням деяких дієтологів навіть більше користі, ніж у звичних насінні соняшнику.

Благотворний вплив гарбузового насіння в тому, що вони:

 • підвищують захисні сили організму і зміцнюють місцевий імунітет завдяки вмісту вітамінів С і Е;
 • покращують зір і сприяють виведенню токсинів – за це відповідальний вітамін А;
 • зміцнюють серцево-судинну системи – цьому сприяють залізо і магній, яких в гарбузовому насінні, у багато разів більше, ніж у насінні соняшнику;
 • є прекрасним джерелом цинку. Цинк разом з фосфором підтримує активну роботу головного мозку, допомагає при розумовій перевтомі. Крім того, він нормалізує діяльність травної, кровоносної, статевої систем. Особливо корисний цинк для представників сильної половини людства – він служить потужним профілактичним засобом від багатьох чоловічих хвороб;
 • допомагають очистити організм від глистів і паразитів.

Чомусь прийнято вважати, що гарбузове насіння не настільки калорійні, як соняшникові. Між тим у них в залежності від сорту гарбуза міститься не менше калорій: 420-540 ккал на 100 г продукту.

До того ж їх легко з'їсти набагато більше, ніж соняшникового: насіння гарбуза великі за розміром. Денна норма їх приблизно така ж, як і у соняшникового: 30-40, максимум – 50 р.

Лузгаем насіння без шкоди для фігури

І все ж поклацати насінням, не турбуючись про наслідки, цілком реально. Для цього потрібно запам'ятати лише кілька правил.

 1. Намагайтеся укладатися в денну допустиму норму. Найдієвіший для цього засіб – купувати продукт у невеликих за обсягом пакетиках, а не на вагу.
 2. З'їдайте ласощі в першій половині дня – в такому разі всі отримані калорії витратяться за вечір, а не відкладуться на боках про запас.
 3. Віддавайте перевагу сирим насінням перед смаженими: вони набагато менш калорійні. Приміром, 100 г смаженого насіння соняшника містять у собі 587 ккал проти 520 в сирих, а 100 г смажених гарбузових – 596 ккал проти 540.
 4. Набагато корисніше посипати насінням салати і холодні закуски, ніж є їх вприкуску: так ви з'їсте набагато менше. А того самого антистресового ефекту можна досягти, якщо купувати не вже очищені насіння, а ув'язнені в шкірку, та очистити їх від лушпиння самостійно.

Читай також: